Plánování namísto odhadů
Kabeláž strojů
Při uceleném pohledu na projekt je nejčastějším zabijákem efektivity kabeláž mezi strojem a rozvaděčem. Současným běžným přístupem je metoda pokusu a omylu, která je však časově náročná a dochází při ní k chybám. Řešení nabízí software Eplan Harness proD, který kabeláž strojů zpřehledňuje.
Strojírenské podniky musejí vyhovět poptávce s protichůdnými požadavky. Zákazníci stále častěji vyžadují jedinečné a na míru vyrobené stroje a vybavení. Poptávané dodací lhůty jsou ale krátké. K dalším výzvám patří stále větší konkurence z nízkonákladových zemí a prohlubující se nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Z těchto důvodů proto nejvíce záleží na efektivitě. Týká se to plánování strojů i rozvaděčů a v neposlední řadě také propojení stroje s rozvaděčem, což je oblast, která pochopitelně vyžaduje velkou pozornost. Kabeláž je totiž v současnosti velmi významnou položkou nákladů. Pokud je příliš krátká, dlouhá či – ještě hůře – špatně navržená, výdaje narůstají. I v současnosti je ve strojírenství běžným přístupem metoda pokusu a omylu, u níž je však velmi vysoké riziko chybovosti. Pokud se kabeláž navrhne „od oka“, věci se určitě mohou zkomplikovat. Například příliš dlouhý kabel se často někam zastrčí nebo skryje do vedení pod strojem či rozvaděčem. Často se neberou v úvahu faktory jako poloměr ohybu a požadavky na elektromagnetickou kompatibilitu (EMC). Rušící se signály mohou vést k poruchám i zdlouhavému uvádění strojů do provozu. Tyto potíže je těžké identifikovat a jejich náprava je neobyčejně nákladná i časově náročná.
S digitálním dvojčetem to jde snadněji
Nebylo by lepší znát už předem přesné délky kabelů? Takový postup by zajišťoval rychlou, bezchybnou a okamžitě funkční instalaci s využitím předem sestavených kabelů, které se v současnosti běžně využívají. Samozřejmě, že by to bylo lepší, ale takový přístup vyžaduje patřičné nástroje i data a v nejlepším případě se opírá o digitální dvojče. Právě takové digitální dvojče, které je možné využít jako základ pro kabeláž stroje, je teď možné vytvořit pomocí 3D softwaru Eplan Harness proD. Navrhování kabeláže už nemůže být snazší. Projektanti v softwaru Eplan Electric P8 navrhnou nezbytné kabely schématu zapojení a současně také určí konkrétní artikly potřebné pro kabeláž uvnitř stroje.
Nulová pravděpodobnost chyb!
Konstruktéři v softwaru Eplan Harness proD jednoduše propojí projekt Eplan a 3D rozvržení rozvaděče. Do softwaru je možné importovat také 3D geometrii stroje nebo systému. Podle údajů Eplan se pak vybavení rozmístí v 3D prostředí, načež projektanti získají digitální dvojče kompletní podoby kabeláže. Tím se elektroinženýrství a mechanika ještě více propojí. Všichni využívají stejná základní data, která si ale mohou pružně přizpůsobit tak, aby vyhovovala konkrétnímu pracovnímu prostředí. Díky tomuto integračnímu procesu je podoba návrhu jasná dřív než při klasickém postupu práce, kdy se vytváří fyzický prototyp. Jakékoli změny (například při vytváření prototypu) je možné několika málo kliknutími implementovat přímo na počítači. Ve výrobě ani servisu už není potřeba vytvářet reálný fyzický model.
Výhody jsou zcela zřejmé
- Přesnost plánování: S digitálním dvojčetem se obejdete bez fyzického prototypu.
- Přehlednost dat: Pro plánování, přípravu práce, výrobu, montáž a servis.
- Vyšší produktivita: Díky předem sestaveným kabelům je montáž rychlá a spolehlivá.
- Nižší náklady: Kabely není nutné dodatečně zkracovat ani skladovat.
- Plánování s jistotou: Stroj/zařízení nemá při uvádění do provozu žádnou nesprávnou kabeláž.
Díky těmto výhodám snížíte náklady a zajistíte přehlednost a správnost dat. To ale určitě není vše – strojírenské společnosti i zákazníci mohou při návrhu parametrů, při vývoji i ve fázi výroby využívat digitální dvojče jako podklad ke konstruktivnímu dialogu.