Návrh kabelových tras ve 3D
Nový nástroj pro kabeláž strojů
Předpřipravená kabeláž z rozváděče do strojního zařízení? Ve správných délkách a s optimálně navrženou trasou? Od září je to možné díky softwaru EPLAN Cable proD. Zájemci si návrh kabelových tras ve 3D modelu mohli poprvé vyzkoušet v německém Hanoveru. Nejlepší na tom je, že řešení umožňuje snadno integrovat data MCAD s informacemi o zapojení ze softwaru EPLAN Electric P8 a EPLAN Pro Panel. Díky tomu je možné přímo propojit návrhy elektroinstalace s konstrukčními výkresy.
Jak lze výhody předpřipravené kabeláže využít ve strojírenství? Ne všichni výrobci strojních zařízení si tuto otázku položili – na šetření finančních prostředků a výrobních zdrojů pomocí řešení typu „plug-and-play“ je přitom ale nejvyšší čas. Společnost EPLAN se jako dodavatel řešení věnuje oblasti kabeláže strojů už nějakou dobu a na letošním hanoverském veletrhu představila software EPLAN Cable proD. Jedná se o produkt vyvinutý speciálně pro kabeláž strojů a jeho hlavním cílem je zaplnit stávající mezery na trhu. I když návrh rozváděčů a využívání jejich digitálních dvojčat ve výrobě dokážeme provádět dokonale, v oblasti realizace kabeláže máme ještě spoustu nevyužitého potenciálu. Až doposud jsme pro snadné plánování a instalaci kabeláže často neměli k dispozici dostatek údajů.
Vyloučení chyb už od samého počátku
Se samozřejmostí lze říci, že současné pracovní postupy mohou být časově náročné a náchylné k chybám. Firmy stále výrazněji pociťují potřebu v této oblasti začít jednat – kabeláž totiž představuje významnou položku nákladů. Pokud jsou kabely příliš krátké, dlouhé nebo dokonce špatně navržené, výdaje narůstají. Pokud se kabeláž plánuje „od oka“, může to vést k potížím. V důsledku rušivých signálů může při uvádění do provozu docházet k poruchám a dlouhým zpožděním. Rušivé signály se nejen obtížně hledají, ale jejich odstranění často bývá nepřiměřeně časově náročné i nákladné.
Důraz na digitální dvojče
Nebylo by lepší znát přesné délky kabeláže už od samého počátku? Jde konkrétně o zvážení, zda využívat předem připravené kabely, které se v současnosti těší stále vyšší oblibě. Samozřejmě by to lepší bylo, ale jsou k tomu zapotřebí správné nástroje i správná data – nejlépe data vycházející z digitálního dvojčete. Software EPLAN Cable proD umožňuje přesně takové dvojče vytvořit, a díky tomu slouží jako základní platforma pro kabeláž strojů. Postup plánování kabeláže je poměrně snadný. Konstruktéři naplánují správné kabelové trasy v softwaru EPLAN Cable proD, což by za jiných okolností museli dělat na fyzickém prototypu zařízení. Při plánování díky tomu získají přesné podrobnosti ohledně délek kabelů daleko dříve, takže prvotní digitální podoba tras celý postup konstrukce výrazně zefektivní. Rozhraní pro veškeré běžné konstruktérské nástroje CAD načítá data nativně, a také zajišťuje výstup v univerzálních datových formátech.
Společnost EPLAN bere oblast kabeláže velmi vážně, což dokládá rozšířením ve verzi EPLAN Platforma 2025. Nyní je možné v softwaru EPLAN Electric P8 navrhovat a plánovat předpřipravené kabely – samozřejmě s přímým přenosem dat do softwaru EPLAN Cable proD.
Výhody jsou zřejmé
- Přesné plánování: díky digitálnímu dvojčeti není potřeba fyzický prototyp.
- Přesná data: jsou důležitá pro plánování, přípravu práce, výrobu, montáž a servis.
- Vyšší produktivita: existuje možnost využívat předpřipravené kabely.
- Nižší náklady: bez odpadní kabeláže, není třeba skladovat žádný materiál.
- Spolehlivost plánování: pasující kabeláž při sestavování stroje i jeho uvádění do provozu.
Věci, které při běžném pracovním postupu poprvé vyplynou až u fyzického prototypu, jsou díky tomuto celistvému postupu zřejmé mnohem dříve. Jedná se například o změny, které je při konstruování prototypu možné provést pouhým několikerým kliknutím na počítači. Fyzická podoba zařízení ve výrobě či servisu už není potřeba.
Situace na trhu
Výrobci strojů čelí potížím v podobě častých výpadků v dodavatelském řetězci. Moderní stroje se navíc osazují stále větším množstvím elektroniky a snímačů, takže jsou kvůli tomu složitější, a navíc existuje vyšší pravděpodobnost zpoždění dodávky. Dalším vážným aspektem je i narůstající konkurence rozvojových zemí, o nedostatku zkušených pracovníků ani nemluvě. Nejdůležitějším kritériem je proto v současnosti efektivita nejen v oblasti plánování a konstrukce strojů i rozváděčů, ale i v oblasti samotného propojení strojního zařízení s rozváděčem.