Digitální rozváděč „přímo na stole“
EPLAN eVIEW Free nyní s AR funkcemi (funkcemi pro rozšířenou realitu)
Výrobci rozváděčů nyní mohou při příštím setkání se subdodavatelem či systémovým integrátorem jednoduše vzít svůj smartphone a promítnout digitální prototyp rozváděče přímo na stole u generálního ředitele. Nebo přímo ve výrobním závodu zákazníka. Zní to vskutku fantasticky – ale už je to realita! Nový doplněk pro rozšířenou realitu (AR) cloudového softwaru EPLAN eVIEW Free v kombinaci s bezplatnou aplikací Vuforia od PTC umožňuje zobrazení kompletně sestaveného rozváděče ve virtuálním prostoru.
S EPLAN eVIEW Free AR, novou aplikací pro rozšířenou realitu (augmented reality – AR), přináší EPLAN digitální dvojče kamkoli, kde se uživatelé ocitnou. Projektanti mohou sdílet své 3D návrhy rozvaděče ze systému EPLAN Pro Panel se spolupracovníky a obchodními partnery prostřednictvím cloudu. Tim Oerter, Manažer programu digitalizace společnosti EPLAN, zodpovídá za vývoj AR řešení a vysvětluje, jak začít s EPLAN eVIEW Free AR: „V EPLAN Pro Panel je rozvaděč zkonstruován a následně nahrán do cloudového prostředí EPLAN Cloud. To umožňuje sdílet 3D návrhy s ostatními uživateli v rámci Cloud organizace.“ Tím se také automaticky vytvoří odkaz a QR kód, který lze přeposlat zvoleným příjemcům. Ti pak mohou použít svůj smartphone či tablet k naskenování kódu pomocí bezplatné aplikace Vuforia View od PTC. Nyní lze 3D návrh zobrazit kdekoli pomocí kamery mobilu či tabletu – a lze jej tedy promítnout na příklad na stůl nebo ve výrobním prostředí. Lze také provádět změny dotknutím se libovolných komponent rozvaděče: jednoduše klepnete na komponentu a systém otevře 2D pohled na schéma, například pro další doladění pomocí funkcí připomínkování a schvalování (redlining, greenlining).
Vývoj pokračuje
Poskytovatel řešení EPLAN vidí další příležitosti v používání AR technologie – zejména v oblasti servisu a údržby. Vývojáři v současné době pracují na zpoplatněné verzi aplikace, která v budoucnu nabídne mnohem více funkcí. Cílem je vytvořit přímou vazbu od skutečného modelu rozvaděče k jeho digitálnímu dvojčeti. Naskenováním QR kódu připojeného k rozvaděči bude mít servisní pracovník přístup ke všem datům stroje. Dalším cílem je zavést funkce připomínkování a schvalování (redlining, greenlining) v provozu a tím umožnit přímou možnost řešení problémů.
Základní informace o rozšířené realitě
Rozšířená realita umožňuje umístit digitální model do reálného prostředí a tímto způsobem jej zobrazit. Na rozdíl od virtuální reality není uživatel ponořen do virtuálního světa pomocí brýlí pro virtuální realitu. Místo toho se virtuální objekty promítají do skutečného prostředí člověka. Vše, co potřebujete, je jen smartphone nebo tablet s fotoaparátem.